W piątek, 7 czerwca br., w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu – Złota Góra w Brodnicy Górnej odbył się festyn edukacyjny, którym uroczyście zainaugurowano realizację projektu pn. „Regionalny program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pomorskich szkół”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027.
Punktualnie o godz. 10:00 miało miejsce otwarcie imprezy. W związku z tym, że równolegle odbywały się III Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, ważnym punktem otwarcia było uroczyste wciągnięcie bandery przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego”.
W festynie edukacyjnym wzięło udział ponad 600 osób. 180 uczniów tworzących dziesięcioosobowe zespoły przeszło jedną z dwóch dostępnych tras ścieżki edukacyjnej, w ramach której realizowano edukację morską i żeglarską oraz kształtowano kompetencje kluczowe i społeczne młodzieży. Uczniowie zdobywali punkty dla swoich drużyn, a zespoły, które zdobyły tych punktów najwięcej, zostały nagrodzone. W ramach ścieżki edukacyjnej młodzi ludzie mieli możliwość rozwijać umiejętności z matematyki pod żaglami, nawigacji i meteorologii. Zgłębiali także i utrwalali wiedzę z obszaru budowy łodzi i prac bosmańskich oraz ratownictwa i bezpieczeństwa nad wodą. Mieli również okazję zapoznać się z dziedzictwem kulturowym regionu, czyli np. z tradycjami kaszubskimi czy regionalnym bogactwem naturalnym, jakim jest bursztyn. Młodzież poznawała też proces przygotowywania kiszonek, a w ramach degustacji mogła odkryć nowe smaki tej zdrowej żywności. Ważnym punktem ścieżki edukacyjnej była także ekologia Bałtyku.
A oto najlepsze wyniki w ramach obu tras:
Trasa zielona:
- I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kończewie (gmina Kobylnica),
- II miejsce – Szkoła Podstawowa w Potęgowie (gmina Potęgowo),
- III miejsce – Szkoła Podstawowa w Somoninie (gmina Somonino).
Trasa niebieska:
- I miejsce – Szkoła Podstawowa w Łupawie (gmina Potęgowo),
- II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Sierakowicach (gmina Sierakowice),
- III miejsce – Szkoła Podstawowa w Pomlewie (gmina Przywidz).
Serdecznie gratulujemy świetnych wyników wymienionym powyżej drużynom, a wszystkim uczestnikom – poszerzenia wiedzy, nabycia nowych umiejętności i zdobycia inspiracji do dalszego rozwoju.
Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość uczestniczyć w konkursach, grach i zabawach. Dostępna była np. regionalna wersja rodzinnej gry kooperacyjnej pod nazwą Spy Guy Pomorskie, za pomocą której można coraz lepiej poznawać nasze województwo, jego charakterystyczne miejsca i symbole. Można było również sprawdzić się w Mölkky – pochodzącej z Finlandii odmianie kręgli czy w drużynowym rozplataniu warkocza. Chętni mogli wziąć udział w żeglarskim torze przeszkód, zagrać w planszówkę czy sprawdzić swoją wiedzę w morskim quizie. Przewidziano też zajęcia kreatywne, w tym plastyczne i literackie.
Podczas festynu odbywały się także koncerty, w tym koncert szantowy, podczas którego wykonawcy niezwykle ciekawie opowiadali o tym, skąd szanty się wzięły i jakie dawniej pełniły funkcje, co było ściśle związane z ich długością, rytmem i treścią.
Aby uczestnicy nie stracili energii do nauki i zabawy aż do późnych godzin popołudniowych, kiedy to zaplanowano zakończenie pikniku, na miejscu czekały na nich posiłki na ciepło i na zimno oraz napoje.