Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności w Gdańsku, a współorganizatorem – Województwo Pomorskie.
Konkurs przeprowadzany jest w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Cieszy się dużym zainteresowaniem szkół i uczniów w całej Polsce – corocznie uczestniczy w nim od 3000 do 4000 uczniów z ok. 600 szkół. W województwie pomorskim, w bieżącym roku szkolnym, do udziału w konkursie zgłosiło się 48 szkół, z których do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 63 pomorskich uczniów.
Wizyta studyjna, organizowana corocznie w Gdańsku dla laureatów etapów wojewódzkich konkursu oraz nauczycieli-opiekunów, stanowi ważny element między etapem wojewódzkim a ogólnopolskim konkursu. W 2023 roku odbędzie się w terminie 17–20 kwietnia. Celem tej wizyty jest przygotowanie jej uczestników do etapu finałowego. Umożliwia ona również uczestnikom udział w wycieczce edukacyjnej poświęconej historii Polski lat 1970–1990, a także rozwój kreatywności i umiejętności w obszarze wystąpień publicznych oraz dziennikarstwa.
Eliminacje ogólnopolskie i finał konkursu corocznie odbywają się w innym województwie. W tym roku odbędą się w województwie pomorskim – w Gdyni, w terminie 5–7 czerwca. W finale uczestniczyć będzie 48 laureatów etapów wojewódzkich konkursu, nauczyciele-opiekunowie, a także przedstawiciele szkół, samorządów wojewódzkich oraz partnerów regionalnych konkursu.
Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi konkursu można zapoznać się na stronie internetowej Olimpiady Solidarności.