11 marca 2024 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku, odbyło się 17. posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej, w której – na zaproszenie Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka – uczestniczyła również Barbara Nowacka, Ministra Edukacji.
Powołana przez Sejmik Województwa Pomorskiego Pomorska Rada Oświatowa do niedawna była jedynym w kraju społecznym organem w systemie oświaty o zasięgu regionalnym i stanowi ważny element procesu uspołeczniania edukacji w województwie pomorskim.
W pracach Rady aktywnie uczestniczą przedstawiciele środowiska oświatowego i akademickiego, samorządowcy, pracodawcy, rodzice oraz przedstawiciele organizacji społecznych i mediów. Częstymi uczestnikami debat i dyskusji podczas obrad Rady są także uczniowie.
Powołanie Rady umożliwiło pomorskiemu środowisku demokratyczny udział w kształtowaniu regionalnej polityki oświatowej.
Za swe podstawowe zadanie Rada przyjęła rozpoznawanie potrzeb oświatowych na obszarze województwa pomorskiego i nakreślanie sposobów ich zaspokajania.
Kwestie, jakie w swojej blisko dziesięcioletniej pracy podjęła Rada, to m.in.:
- kondycja zawodowa pomorskiego nauczyciela,
- edukacja obywatelska i samorządność uczniowska,
- sytuacja kadrowa w oświacie i prestiż zawodu nauczyciela,
- wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
- uczeń i nauczyciel w doświadczeniu migracji,
- szkoła wobec kryzysu uchodźczego.
- edukacja morska.
Głos członków Pomorskiej Rady Oświatowej wpłynął znacząco na decyzje związane między innymi z ukierunkowaniem interwencji w obszarze edukacji w ramach środków unijnych będących w dyspozycji samorządu województwa pomorskiego.
17. posiedzenie Pomorskiej Rady miało charakter otwartej debaty nad oczekiwanymi i planowanymi kierunkami zmian w polskiej oświacie. Do udziału w posiedzeniu zaproszenie otrzymali samorządowcy, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele, pracodawcy, rodzice, uczniowie oraz przedstawiciele organizacji społecznych.
Jak wielkie nadzieje z tym spotkaniem wiąże pomorskie środowisko oświatowe, świadczy najlepiej liczba uczestników tego wydarzenia – w spotkaniu uczestniczyło ponad 750 osób z całego województwa.
Fot. Karol Stańczak