WSPÓŁPRACA Z NGO
Aktywni Pomorzanie (Kościerzyna_)

Młodzi chcą wiedzieć więcej

Fot. Organizator
14.09.2023
Agnieszka Smugła
Agnieszka
Smugła
AUTOR
Agnieszka Smugła
Agnieszka
Smugła
14.09.2023

Poprzez 11 pomorskich miast aż do stolicy województwa – nastolatkowie z Pomorza wzięli dotychczas udział w kilkunastu szkoleniach w ramach projektu „Aktywni Pomorzanie – rozwój dialogu młodzieży”. W piątek, 15 września, podczas gdańskich warsztatów oraz dyskusji spotka się w sumie aż 500 uczestników!

Właśnie wtedy w Europejskim Centrum Solidarności odbędą się 2 ostatnie szkolenia projektu „Aktywni Pomorzanie – rozwój dialogu młodzieży” realizowanego przez Gdańskie Stowarzyszenie Prawników „Progressio” oraz Fundację „Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego. Projekt realizowany jest jako zadanie publiczne zlecone przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Warsztaty i debaty są kierowane do młodzieży – głównie do członków młodzieżowych rad oraz samorządów uczniowskich. Organizatorzy stawiają na kreatywne i aktywne formy uczenia się. Dlaczego? By młodzi mieli okazję wykorzystać i faktycznie przyswoić wiedzę i umiejętności, które przekazują im szkoleniowcy.

A narzędzia, w które wyposażani są uczestnicy szkoleń są niezwykle cenne. „Aktywni Pomorzanie” to rozwój kompetencji młodzieży. Projekt ma na celu  m.in. zwiększenie aktywności społecznej i obywatelskiej oraz nabycie przez młodzież wiedzy i umiejętności w zakresie organizacji, moderowania i udziału w debatach. Szkolenia opierają się na trzech modułach tematycznych – komunikacja, prawo i samorządność. Każde ze szkoleń kończy się debatą, w której młodzi Pomorzanie wykorzystują to, co czego się nauczyli.

Projekt odwiedził dotychczas 11 miast na Pomorzu – Lębork, Słupsk, Bytów, Kościerzynę, Chojnice, Starogard Gdański, Wejherowo, Tczew, Sztum, Malbork i Kartuzy – teraz czas na Gdańsk. To w sumie aż 15 szkoleń i debat dla pomorskiej młodzieży. Szacuje się, że z projektu skorzystało już ok. 1000 uczestników. Co ważne, na wspomnianych debatach pojawiają się nie tylko nastolatkowie, ale także działacze samorządowi, politycy, w tym też osoby przed laty tworzące nową rzeczywistość polityczną po 1989 roku, również seniorzy, co dodatkowo umożliwia dialog między pokoleniami.

„Spiritus movens” projektu jest Agnieszka Tomasik, koordynatorka Kreatywnej Pedagogiki – gdańskiego projektu sieciowania nauczycieli, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku oraz autorka wielu metod aktywizujących w pracy z uczniami wokół idei „Lekcja jako spotkanie”.

Szkoleniowcy podkreślają, że uczestnicy szkoleń są żądni wiedzy, zaangażowani i otwarci. Młodzi chcą wiedzieć więcej.

Z informacjami dotyczącymi przebiegu realizacji zadania publicznego pn. „Aktywni Pomorzanie – rozwój dialogu młodzieży” można zapoznać się tutaj.

Fot. Organizator

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Edukacji pod numerem telefonu
58 32 68 850 lub adresem e-mail de@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Edukacji
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk