PROGRAM DLA ZDOLNYCH UCZNIÓW
Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego zostały wręczone

Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego zostały wręczone

Fot. Beata Kwaśniewska
14.12.2022
Agnieszka Smugła
Agnieszka
Smugła
AUTOR
Agnieszka Smugła
Agnieszka
Smugła
14.12.2022

W poniedziałek, 12 stycznia 2022 roku w pięknym wnętrzu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
im. Fryderyka Chopina najzdolniejsi uczniowie z naszego regionu otrzymali Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego na łączną kwotę ponad 2,4 mln zł. Galę uświetnił brawurowy występ skrzypaczki, tegorocznej stypendystki – Karoliny Kuskowskiej.

Stypendia zostały przyznane w trzech kategoriach:
dla laureatów lub finalistów konkursów oraz olimpiad przedmiotowych (finansowane z budżetu województwa) – w tym roku przyznano ich 50 po 2 600 zł,
dla młodzieży uzdolnionej w zakresie przedmiotów matematycznych, przyrodniczych, informatycznych i języków obcych (współfinansowane ze środków unijnych) – w tym roku przyznano ich 434 po 3 000 zł oraz
dla uczniów szkół branżowych i techników uzdolnionych z przedmiotów zawodowych (współfinansowane ze środków unijnych) – w tym roku przyznano ich 405 po 2 500 zł.

Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Józef Sarnowski – zwracając się do zebranych – nie krył wzruszenia związanego z tym, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią można było wreszcie zorganizować takie spotkanie, by – już nie w formie zdalnej – świętować osiągnięcia pomorskich uczniów. Zauważył, że mimo, iż w tym trudnym ostatnim okresie pomorskie szkoły musiały dostosować się do wymogów kształcenia na odległość, a także przygotować się na przyjęcie nowych uczniów – uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, w naszym regionie nie zapomniano o rozwijaniu uczniowskich talentów, ale także o świętowaniu sukcesów uzdolnionej młodzieży w sposób odpowiedni do warunków.

Pierwsze stypendia – finansowane z budżetu województwa pomorskiego – zostały wypłacone równo 20 lat temu, w roku 2002. Nieco później – bo od roku 2008 – rozpoczęły się wypłaty stypendiów unijnych w obszarze edukacji ogólnej. Od 2016 roku Samorząd Województwa Pomorskiego wpłaca także współfinansowane ze środków unijnych stypendia w obszarze edukacji zawodowej. Przez te lata wyróżniono ponad 10 000 młodych Pomorzan, a łączna wartość stypendiów przekroczyła kwotę 30 milionów złotych. Ale stypendia to nie jedyna forma wsparcia uzdolnionych uczniów. Samorząd Województwa Pomorskiego, w partnerskiej współpracy z powiatami i największymi uczelniami realizuje projekty pozwalające na organizację m.in. obozów naukowych, spotkań akademickich czy uczniowskich konferencji naukowych.

 

Fot. Beata Kwaśniewska

 

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Edukacji i Sportu pod numerem telefonu
58 32 68 850 lub adresem e-mail des@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Edukacji i Sportu
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk