SZKOLNICTWO ZAWODOWE
To będą topowe zawody na Pomorzu! Chcesz kształcić specjalistów? Weź udział w tym konkursie

To będą topowe zawody na Pomorzu! Chcesz kształcić specjalistów? Weź udział w tym konkursie

FOT. PIXABAY.COM

Chodzi o przygotowanie oferty kształcenia zawodowego dla wybranych branż takich jak np. morska energetyka wiatrowa, sektor IT, technologie wodorowe czy opieka zdrowotna. W konkursie mogą wziąć udział organy prowadzące szkoły lub placówki oświatowe, które prowadzą kształcenie zawodowe. Warunek - mają siedzibę i działają na terenie województwa pomorskiego.

Do 30 listopada można zgłaszać koncepcje rozwoju szkolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Rozwijamy szkolnictwo zawodowe

Szkoły branżowe na Pomorzu przyciągają coraz więcej uczniów, bo zmienia się oferta kształcenia.

– Od kilku lat staramy się unowocześniać kształcenie zawodowe tak, by było atrakcyjne dla młodych ludzi i odpowiadało na potrzeby rynku pracy – mówi dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Adam Krawiec.

Od 2016 roku DES realizuje przedsięwzięcie strategiczne samorządu województwa pomorskiego- „Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu”.

– Najpierw były rozmowy z pracodawcami i przedstawicielami różnych branż, żeby stworzyć model szkolnictwa zawodowego dla naszego regionu. Tak powstała sieć szkół, w tym centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego – tłumaczy dyrektor Krawiec.

Dzięki temu dziś oferują one świetne warunki, nowe zawody i przyciągają coraz więcej chętnych. Teraz czas na drugi etap. Chodzi o rozszerzanie nauczania poprzez specjalizację szkół i stworzenie konkretnych zawodów dostosowanych do kluczowych obszarów gospodarki regionu.

Stwórz nowoczesną ofertę – weź udział w konkursie

Konkurs jest skierowany do organów prowadzących szkoły lub placówki oświatowe, które zajmują się kształceniem zawodowym na terenie województwa pomorskiego.

– Liczymy na to, że w ramach konkursu powstaną koncepcje rozwoju szkolnictwa zawodowego dotyczące strategicznych branż. A na tej podstawie stworzymy konkretne projekty. Na przykład: Pomorskie mocno stawia na OZE, rozwijamy farmy wiatrowe i za chwilę będziemy potrzebowali specjalistów w tej dziedzinie – tłumaczy szef DES.

Na realizację projektów organy prowadzące, które pozytywnie przejdą procedurę konkursową, będą mogły starać się o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027.

– W efekcie będziemy mieli szkoły wyspecjalizowane w kształceniu na potrzeby m.in energetyki, transportu, logistyki i magazynowania, nowoczesnych technologii w produkcji i usługach oraz zdrowia i srebrnej gospodarki. I co ważne – jak zaznacza dyrektor Krawiec – rynek pracy już czeka na takich specjalistów.

Dodatkowe informacje TUTAJ.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Edukacji i Sportu pod numerem telefonu
58 32 68 850 lub adresem e-mail des@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Edukacji i Sportu
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk