SZKOLNICTWO ZAWODOWE
Zdjęcie uczniów - konkurs Razem do zawodu 2018

Prawie 200 uczniów z Pomorza wzięło udział w konkursie projektów „Razem do zawodu”. Zobacz, kto był najlepszy [LISTA LAUREATÓW]

Czy można bezprzewodowo obsługiwać żurawia? Jak wygląda mały pływający dom ekologiczny? Czy strumień światła wystarczy, by sterować pojazdem? Na te i wiele innych pytań z zakresu elektroniki, motoryzacji, turystyki i budownictwa odpowiedzieli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Pomorza – laureaci konkursu „Razem do zawodu".

Gala wręczenia nagród odbyła się 28 marca 2018 roku w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Nagrody wręczał wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

O konkursie

W konkursie „Razem do zawodu” wystartowało 195 uczniów szkół zawodowych, którzy utworzyli 46 zespołów projektowych. Każdy zespół pod okiem opiekuna przygotowywał nowatorski projekt w jednej z czterech kategorii:

technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT), elektronika,

transport, logistyka i motoryzacja,

turystyka, sport i rekreacja,

budownictwo.

Chodziło o to, żeby projekty wyróżniały się pomysłowością i innowacyjnymi rozwiązaniami. Mają też ułatwić absolwentom szkół zawodowych znalezienie zatrudnienia w firmach branżowych. – Przedsięwzięcia dotyczące szkół zawodowych są dla samorządu województwa pomorskiego niezwykle istotne. Nadaliśmy im charakter startagiczny i korzystami z pieniędzy unijnych na praktyczną realizację tego zadania – powiedział rozpoczynający galę wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. – Celem przedsięwzięcia jest, po pierwsze, wzmocnienie możliwości pomorskiego szkolnictwa zawodowego, a po drugie powiązanie go z branżami o największym potencjale rozwoju Pomorza. Łączna wartość działań wspierających szkolnictwo zawodowe realizowanych w ramach tego strategicznego zadania to ponad 383 mln złotych, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 – dodał Byczkowski.

Jury spośród zaprezentowanych prac nagrodziło 13 zespołów oraz przyznało 15 wyróżnień. W jednej z kategorii dwa projekty zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Na etapie powiatowym konkurs odbył się w Gdańsku, Gdyni, Malborku i Bytowie. Konkursy dla uczniów pomorskich szkół zawodowych przeprowadzone zostały przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, działającą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wyłonieni laureaci ze szczebla powiatowego zostali ocenieni przez kapitułę wojewódzką w składzie:

Jarosław Filipczak – Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza,

Katarzyna Mykowska oraz Beata Widera – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Edukacji i Sportu,

Sławomir Halbryt – Sescom S.A. z siedzibą w Gdańsku,

Arkadiusz Wódarczyk – Flex z siedzibą w Tczewie,

Bogdan Ołdakowski – Actia Forum Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni,

Jacek Sierzputowski – Drutex S.A. z siedzibą w Bytowie,

Krystyna Mielnik – Hotel Dedal w Malborku,

Donata Strycharczyk – C.Hartwig Gdynia S.A. z siedzibą w Gdyni,

Lidia Rogaczewska – Muzeum Zamkowe w Malborku,

Zbigniew Dróżdż – Pracodawcy Pomorza – Przewodniczący oddziału w powiecie bytowskim,

dr inż. Jarosław Kuchta – Politechnika Gdańska,

dr Sławomir Skiba – Akademia Morska w Gdyni,

Dominika Czechowska – Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku,

dr hab. inż. Zygmunt Kurałowicz – profesor nadzwyczajny Politechnika Gdańska.

Konkurs „Razem do zawodu” zorganizowany został w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” realizowanego przez samorząd województwa pomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Laureaci w branży ICT i elektronika

W tej branży do nagrody głównej nominowanych było siedem projektów. Kapituła konkursu zdecydowała, że pierwsze miejsce otrzyma projekt uczniów z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Ich pomysł na „Mikroprocesorowe sterowanie żurawiem dźwigowym z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej” zachwycił jurorów.

Drugie miejsce zajął projekt Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach. „Usłysz to”. Ma on na celu technologiczne zmienienie na słowa języka migowego, którym posługują się osoby głuchonieme.

Trzecie miejsce w kategorii ICT i elektronika otrzymał projekt uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnem „Books exchange”.

Jury przyznało również cztery wyróżnienia w tej kategorii za:

1. Projekt: „MOVERSE” – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Przodkowo,

2. Projekt: „Neon Shift” – Gra zręcznościowa” – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 Malbork,

3. Projekt: „Wykorzystanie strumienia światła do sterowania pojazdu samochodowego”- Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych Gdynia,

4. Projekt: „Platforma samojezdna ze sterowaniem zdalnym lub automatycznym” Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych Słupsk.

Transport, logistyka i motoryzacja

W kategorii dotyczącej transportu ponownie nominowanych było siedem zespołów z pomorskich szkół ponadgimnazjalnych. Najlepszy okazał się „Projekt samochodu osobowego elektrycznego wspomaganego za pomocą ogniw fotowoltaicznych” wykonany przez uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. – Samochód działa w ten sposób, że ogniwa fotowoltaiczne dostarczają napięcie do baterii i wspomagają ich ładowanie – mówi Dominik Gołembowski, jeden z autorów projektu. – Z unowocześnień w tym samochodzie mamy też automatyczne przełączanie się świateł z tych do jazdy dziennej na takie, które sprawdzają się w nocy. Jest też komputer pokładowy, który głosowo informuje o poziomie oleju, naładowaniu akumlatora czy też o tym, że należy uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Do proptotypu samochodu skonstruowaliśmy drugi zewnętrzny komputer, który symuluje działanie komputera pokładowego w pojeździe – tłumaczył.

Zdaniem kapituły, na drugie miejsce zasłużył projekt „Logitrans” z Gdyni (Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych). Brązowy medal otrzymał Kwidzyn, uczniowie wykonali „Fiam Coriano z napędem elektrycznym”– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Nagroda specjalna w tej kategorii ufundowana przez Akademię Morską powędrowała do Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku za projekt: „Poprawa bezpieczeństwa jednostek pływających (żaglówek) – knagi i kotwiczki Danfortha”.

Wyróżnienia w branży transport, logistyka i motoryzacja powędrowały do:

1. Technikum Budowy Okrętów w Gdyni za projekt „Jak zbudowany jest silnik gwiazdowy?”.

2. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku za projekt: „Biznesplan firmy transportowej Trans JAMA”.

3. Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim za projekt: „Badanie natężenia ruchu na ul. Sobieskiego w Starogardzie Gdańskim”.

4. Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku za projekt: „Poprawa bezpieczeństwa jednostek pływających (żaglówek) – knagi i kotwiczki Danfortha”.

Turystyka, sport i rekreacja

W trzeciej branży wszystkie sześć spośród nominowanych zespołów zostało nagrodzonych. Jury wybrało trzy najlepsze projekty, a także wręczyło dwa wyróżnienia. W tej kategorii wyłoniono też laureata nagrody specjalnej ufundowanej przez Wyższą Szkołę Bankową w Gdańsku.

Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie za „Poznajemy, uczymy, bawimy”. Drugie miejsce przyznano projektowi z Somonina „Akademia kuchcika”, przygotowanemu przez tamtejszy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczniowie z bytowskiego „ekonoma” zajęli też trzecie miejsce w tej branży. Wymyślili projekt „Geocaching kluczem do promocji miasta”. Nagrodę specjalną dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie za projekt: „Zapewnienie równego dostępu do usług hotelarskich dla osób głuchoniemych i niewidomych”odebrała opiekun zespołu Paulina Gosz. ZSP Kłanino odebrało również wyróżnienie za swój projekt.

Poza tym jury przyznało wyróżnienia dla pozostałych dwóch nominowanych projektów. Były to:

1. „Słupskie czarownice i inne tajemnice” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Słupsku,

2. „Dobry zawód, pewny biznes” – Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.

Laureaci w kategorii budownictwo

W tej kategorii było najwięcej, bo aż osiem, nominowanych do nagrody zespołów. Poza czterema wyróżnieniami, kapituła konkursu przyznała cztery nagrody główne – dwa projekty zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Był to „Projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego, energooszczędnego w technologii IZODOM2000″ wykonany przez uczniów Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku oraz projekt: „Mały pływający dom eco” autorstwa uczniów tej samej szkoły. – IZODOM 2000 to dom jednorodzinny, który pomoże nam zaoszczędzić sporo energii, a tym samym pieniędzy – mówił Piotr Czap, uczeń PSB w Gdańsku, jeden z autorów projektu. – Dom postawiony jest na płycie zawierającej styropian, która izoluje go od spodu. Również ściany i dach zostały skonstruwane tak, by izolować dom. W ścianach i dachu mamy 15 cm styropianu, następne 15 cm to rdzeń żelbetonowy i 15 cm wewnętrznej izolacji. Ta technologia jako jedyna daje możliwość zrobienia z domu takiego typowego termosu. Izolacja jest nieprzerwana – chwali projekt Piotr.

Srebro powędrowało do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku za projekt „Budynek Minus Energetyczny”. Trzecie miejsce otrzymała „Koncepcja budowy Centrum Sportowo-Rekreacyjnego” wykonana przez uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku.

Wyróżnienia w branży budownictwo trafiły do

1. Powiatowego Centrum Edukacyjnego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lęborku za projekt: „Koncepcja architektoniczna budynku usługowego”.

2. Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach za projekt „Dom w domu”.

3. Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku za „Projekt obiektu Kulturowo-Rekreacyjnego”.

4. Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku za „Koncepcję budowy Centrum Biurowo-Konferencyjne w Słupsku CeBeK”.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Edukacji i Sportu pod numerem telefonu
58 32 68 850 lub adresem e-mail des@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Edukacji i Sportu
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk