SZKOLNICTWO ZAWODOWE
Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Człuchowie

Poznają branżę od podszewki. Wizyty studyjne uczniów na uczelniach i u potencjalnych pracodawców

25.01.2018
Urszula Abucewicz
Urszula
Abucewicz
AUTOR
Urszula Abucewicz
Urszula
Abucewicz
25.01.2018

Jak przebiegają notowania spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych? Jakie cechy powinien mieć przedsiębiorca? Jaką ścieżką kariery podążyć? W jakiej branży pracować, ale też na jakich warunkach? Założyć własną firmę? Czy pracować na etacie? Na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie techników pomorskich szkół, biorąc udział w wizytach studyjnych u przedsiębiorców, na wyższych uczelniach czy zdobywając konkretne informacje na temat rynku pracy w Urzędzie Statystycznym.

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Człuchowie odwiedzili fabrykę autobusów SCANIA w Słupsku. Ten wiodący producent pojazdów użytkowych, posiadający fabryki na całym świecie mógłby stać się potencjalnym pracodawcą dla młodych ludzi wybierających branżę mechaniczną. Podczas wycieczki uczniowie nie tylko zapoznali się z warunkami pracy w zakładzie, ale także poznali aktualne trendy w sektorze motoryzacji aut ciężarowych i autobusów, a także zwiedzili najważniejsze działy w zakładach tj. linię produkcyjną, stację kontroli jakości, stacje diagnostyczne, nowoczesne warsztaty, serwis pojazdów, park maszynowy czy zaplecze techniczne.

Inżynieria biomedyczna i odpowiedzi na trudne pytania

Natomiast uczniowie z technikum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie wybrali się na Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Najpierw wysłuchali wykładu dr hab. inż. Mariusza Kaczmarka poświęconego inżynierii biomedycznej, poznali ofertę studiów inżynieryjnych wydziału ETI oraz zwiedzili trzy sale laboratoryjne, zapoznając się z najnowszymi projektami studentów i pracowników naukowych: np. inteligentną wanną czy powłokami diamentowymi, które są bardzo odporne na uszkodzenia i zarysowania.

Na inny wydział, ale na tę samą uczelnię, wybrali się uczniowie II i III klasy Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii na PG uczniowie nie tylko zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły wyższej, ale również wysłuchali wykładu Macieja Frączka z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gdańsku, który próbował odpowiedzieć na pytanie, na jakich warunkach budować swoją karierę zawodową, będąc zatrudnionym na umowę o pracę? Czy może jednak założyć własną firmę? Uczniowie wzięli także udział w warsztatach prowadzonych przez Beatę Butkiewicz z Centrum Rozwoju Talentów i zastanawiali się nad tym, jakie cechy powinien posiadać przedsiębiorca, aby osiągnąć sukces.
W Sopockiej Szkole Wyższej natomiast, którą w ramach wyjazdu studyjnego, odwiedzili uczniowie o profilu technik ekonomista i technik reklamy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, przyszli ekonomiści i specjaliści od reklamy uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Banku Pekao S.A., a także wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem uczelni – Joanną Pietrzak, która opowiedziała o promocji uczelni, analizie rynku potrzeb pracy według magazynu „Forbes” oraz o możliwościach kariery zawodowej po uzyskaniu kwalifikacji z ACCA, która daje kompleksową i praktyczną wiedzę z zakresu finansów oraz rachunkowości.

Inwestowanie na giełdzie
O tym, czym jest hossa i bessa, a także o tym, jak przebiegają notowania spółek i dlaczego notowania nie odbywają się bezpośrednio na parkiecie tylko drogą elektroniczną – mogli dowiedzieć się uczniowie z klas I i II Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku o profilu ekonomicznym, odwiedzając Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzięki wizycie na GPW oraz warsztatom prowadzonym przez pracownika giełdy, uczniowie zdobyli wiedzę na temat funkcjonowania giełdy, zapoznali się z instrumentami finansowymi, a także uświadomili sobie, że inwestowanie na giełdzie wiąże się zarówno z zyskiem, jak i ryzykiem. Uczniowie również z tej szkoły, kształcący się w branży technik ekonomista i technik organizacji reklamy – odwiedzili Urząd Statystyczny w Gdańsku, poznając w ten sposób nie tylko warunki pracy panujące u potencjalnego pracodawcy, a także nabywając umiejętność korzystania z danych oraz odpowiedniego ich interpretowania.

Wyjazdy studyjne odbyły się w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pod hasłem: „Programy motywacyjne dla uczniów szkół zawodowych”. Dzięki tym wycieczkom uczniowie mogli poznać specyfikę branży, ale także poznać różne możliwości kształtowania swojej ścieżki zawodowej.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Departament Edukacji i Sportu pod numerem telefonu
58 32 68 850 lub adresem e-mail des@pomorskie.eu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Edukacji i Sportu
ul. Jana Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk